Odjakživa sme tu mali na triedenie plastové kontajnery https://www.schoellerallibert.com/sk/produkty/pevné-plastové-kontajnery. Tak prečo ich niektorí nevyužívajú? To je otázka, na ktorú ani ja nepoznám odpoveď a popravde to nechápem. Čo niekomu dáva právo znečisťovať prírodu? Nič. Lenže napriek tomu niekomu nerobí problém zahodiť odpadky na cestu, do lesa alebo do prírody. A to je podľa mňa nielen trúfalosť, ale aj hanba. Ako si to niekto môže dovoliť? Predsa príroda nám nič neurobila. A práve plastové kontajnery, alebo koše sú vyložene určené na to, aby do nich ľudí hádzali odpadky, aby príroda nebola špinavá.

p

Ale napriek tomu to nefunguje stopercentne, pretože niektorí jedinci to nechápu. Neuvedomujú si, že príroda nie je nezničiteľná. A keby takto začal pohadzovať okolo odpadky každý, tak by za chvíľku bola príroda zničená. A to ľudia chcú? Ja teda rozhodne nie. Mám dcéru a keď si raz predstavím, že dcéra bude žiť v špine a odpadkách, je mi naozaj na blití a smutno. A to mi verte, že ma len tak niečo nerozhodí. Takže sa niektorí nad sebou zamyslite. Znečisťovať prírodu nič nerieši. Naopak, to bude mať zlý vplyv. A nakoniec budeme nešťastní všetci. Príroda je pre mňa odjakživa niečo, čo som sa snažila chrániť. Už odmalička som chcela byť ochrancom prírody, pravidelne som čistila prírodu od odpadkov a hrozne ma to bavilo.

p

A trvá to dnes. Keby tak každý bol ako ja… Nikto nehovorí, že musíte byť vyložene ako ja. Ale keby ste len hádzali odpadky do koša a triedili odpad podľa toho, či je to sklo, plasty, alebo papiere, bolo by to oveľa ľahšie. Plasty sa totiž rozkladajú oveľa horšie, než napríklad papiere. Takže keď hodíte plasty do kontajnera na papiere, čo sa stane? Všetky odpadky z papierového kontajnera sa odvezú na skládku a tam sa budú rozkladať. Lenže práve tie plasty sa tam budú rozkladať oveľa horšie a možno niekoľko desiatok rokov.