Deti sú naším najväčším pokladom. Vieme urobiť pre ne naozaj hocičo. Viete však, čo by malo vaše dieťa jesť, aby malo všetky živiny a pestrosť jedál, ktoré potrebuje pre svoj rast a vývoj? Pozrime sa na jedálniček malých detí od jedného roka. Správna strava k vývoju malých detí určite patrí. Mali by sme na to myslieť, keď varíme a pripravuje jedlá pre naše deti. Vysoký prísun zeleniny a ovocia by v jedálničku dieťaťa nemal chýbať. Lámete si hlavu, čo uvaríte svojmu dieťatku? Už nemusíte. Od jedného roku života dieťaťa je nutné prispôsobiť jeho jedálniček tomu nášmu.

 

dieťa

 

Malo by sa postupne učiť jesť jedlá, ktoré konzumujeme aj my. Avšak nám mamičkám záleží na tom, čo jedia naši drobci. Deti by mali mať pestrú a vyváženú stravu počas celého ich detského obdobia. Je len na nás matiek, aby sme im túto pestrú a zdravú stravu dopriali a naučili ich ju jedávať. Každé jedlo pre dieťa by malo byť pre dieťa bezpečné. Malé deti by mali jesť aj dostatok obilnín, mäsa alebo aj rýb, či jedlá z mlieka a mliečne výrobky. Mliečne výrobky sú základom ich správneho vývoja a sú veľmi zdravé. Zdravá a vyvážená strava prospieva dieťaťu a prospieva mu v nadobudnutí imunity a správneho metabolizmu. Každé dieťatko má iné potreby a nemôžme mu podávať a variť také jedlá, ktoré by mu škodili.

 

zelenina

 

Čo by sme takému malému dieťaťu nemali podávať? Určite obmedzte soľ a čierne korenie. Deti by nemali piť sladené nápoje, kde je príliš cukru, ktorý je nebezpečný pre ich zdravie. Potrebný cukor dieťa získa aj z ovocia, obilnín alebo aj z kaše. Navyše veľa cukru škodí aj ich zúbkom. Batoľatá by nemali konzumovať rôzne tavené, slané alebo aj plesňové syry. Z mäsových výrobkov nie sú moc vhodné klobásy, konzervy alebo grilované mäso. Deti by mali jesť aj veľa strukovín. Tie sa však odporúčajú až od dvoch rokov, nakoľko sú potom pre deti ľahšie stráviteľné. Tak isto by ste mali vynechať rôzne dochucovadlá, akým je určite vegeta. Glutaman sodný výrazne škodí vášmu dieťatku. Ak vidíte, že vaše dieťa má po tele vyrážky, určite vynechajte nejaké potraviny, ktoré ste im posledné dni dali. Zistíte tak, či vaše dieťa nemá na danú surovinu alergiu.