Neustále hľadáme nové možnosti ako sa chovať ekonomickejšie- aby sme ušetrili financie. A ekologickejšie – aby sme ušetrili našu planétu do budúcnosti. Posledné roky sa na nás valí z televízií, časopisov či správ čoraz viac upozornení na začínajúci deficit kvalitnej podzemnej vody. Náklady na vodu stúpajú každým rokom. Každým rokom sú naše nároky a požiadavky vyššie. Vodu využívame nielen na pitie, varenie, upratovanie alebo osobnú hygienu. Rovnako s ňou napúšťame bazény alebo zalievame rastliny a napájame zvieratá. Hlavne záhradkári po ostatné roky trpia úzkosťou z ročného zúčtovania za vodu. Pri silných teplotách a dlhších suchách si záhrada a rastliny pýtajú poriadnu zálievku.

zelená záhrada potrebuje vodu

Ak ale nechcete byť,,šťastným,, majiteľom poriadne drahého ovocia alebo zeleniny, musíte začať premýšľať inak. Jedným zo spôsobov ako využiť vodu vo svoj prospech, je jej zachytávanie. Najjednoduchším spôsobom ako to docieliť je buď zakopanie nádrže na vodu a následné nasmerovanie odvodu vody zo strechy domu do nej. Alebo zaobstaranie si menších nádrží či kontajnerov určených na zber dažďovej vody. Tá potom môže byť používaná na zálievku trávnikov či záhradných plôch. Táto varianta je nielen ekonomická a šetrí našu peňaženku ale je aj ekologická, keďže dažďová voda obsahuje viac stopových prvkov ako chlórovaná a ošetrená mestská voda. Keď je ale dažďovej vody príliš, tiež nie sme nadšený.

priveľa vody môže priniesť problémy

Vytopená záhrada, okolie domu či príjazdová cesta nie je nič príjemné. Vrchná časť pôdy už nevládze odvádzať nazbieranú vlhkosť, napríklad pri prívalových dažďoch a tak tá ostáva na povrchu. Pritom nemusíme aplikovať rôzne zložité mechanické riešenia. Odpoveďou na tento pre niekoho zásadný problém je jednoduchá diera v zemi – trativod. Funguje mechanizmom vykopania dostatočne hlbokej jamy. Tá je situovaná dole svahom aby odtok vody bol prirodzený a nevyžadoval zbytočné zásahy. Vyplnená je pieskom, väčšinou štrkom alebo modernejšími plastovými paletami na trativod. A práca sa robí viac menej sama. Voda odteká s ľahkosťou a vy sa nebudete musieť báť prudkých výkyvov počasia.